2012. jan. 28.

Népi mesterségek nyomában a Bakonyban


Autóbuszos kirándulást szerveztünk. Kirándulásunk során három bakonyi település látogattunk meg.

1. állomás: Szápár

A község római katolikus temploma 1770-ben épült. Legfőbb nevezetessége az egész országban páratlan kialakítású vörösréz tornya.
Szápáron Kohus László kovácsmester, népi iparművész műhelyét tekintettük meg, ahol korabeli mellvértek, pajzsok, díszkardok és egyéb kovácsoltvas tárgyak készítésével ismerkedhetünk meg.

Az itt készült képek megtekintéséhez - Klikk ide!


2. állomás: Jásd

Itt a természet lágy ölén elkészítettük a bográcsban főt paprikás krumplit, ami fenségesre sikerült.
A finom ebéd után lovasfogattal elkocsikáztunk a a település egyik nevezetességéhez.
A keresztény szentkút 600 évnél is régibb, egyik legősibb búcsújáróhely hazánkban. A kápolnája 1825-1837 között épült barokk - rokokó stílusban, a korábbi fakápolna helyén. (műemlék jellegű) A freskóit Károly Gyula festőművész készítette. A 6 m magas bolgár mészkőből készült Mária szobor, Braun János szobrász alkotása. Az újkori építések: kálvária és a szembemiséző oltár 1961 - 1980 között készültek.

Az itt készült képek megtekintéséhez - Klikk ide!


3. állomás: Poósi vízimalom

Jasd település határában a Gaja-patakon egykor kilenc vízi malom működött. Ma már csak kettőnek maradt meg a fölülcsapó vízikereke.
A Poós Vízimalom az 1950-es évek végéig őrlőmalomként működött, ma, múzeumként látogatható, újra működő állapotban, ahol az eredeti gépeket vízi kerék hajtja meg.

Az itt készült képek megtekintéséhez - Klikk ide!